Evdeyken İzlenebilecek, En İyi Tarihi Filmler

Malum Coronavirüs hepimizin hayatında gündem olmuş vaziyette. Bu ortamda evden dışarı çıkmak çok gerekli değilse akıllıca bir iş değil. En azından virüsün yayılma hızı düşene kadar evde vakit geçirmek zorundayız. Evde oturma zorunluluğunuzu daha güzel bir aktiviteye dönüştürmek için izleyebileceğiniz, tarihi konuları anlatan filmleri bir araya getirmek istedik. İşte o filmler;

1) Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

schinler'in listesi

IMDB Puanı: 8.9/10
Sinemalar.com Puanı: 8.8/10
Beyazperde Puanı: 4.6/5

2.Dünya Savaşı’nın Nazi Almanya’sında bir girişimci olan Oskar Schindler iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlamaktadır. Ancak, Yahudilerin yaşadığı baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar. Bu listede Nazi zulmünden kurtulacak 1100 Yahudi’nin adı vardır.

2) Andrei Rublev

andrei rublev

IMDB Puanı: 8.2/10
Sinemalar.com Puanı: 8.4/10
Beyazperde Puanı: 3.8/5

15. yüzyılda Rusya’da yaşayan ikon sanatçısı Andrei Rublev’in öyküsünü anlatan film 1400-1423 yıllarındaki Rus taht kavgalarını, Tatar saldırılarını anlatıyor. Son bölümü haricinde tamamen siyah beyaz olan filmin final kısmında ise sanatseverlerin hoşuna gidecek bir sürpriz bulunuyor.

3) Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi)

savaş vadisi

IMDB Puanı: 8.1/10
Sinemalar.com Puanı: 8.8/10
Beyazperde Puanı: 4.1/5

Andrew Garfield’ın canlandırdığı Desmond Doss 2. Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusuna katılmak için gönüllü olur. Ancak Desmond, pasifist bir kişidir ve silah tutmayı, ateş etmeyi reddeder. Ateş etmek yerine savaş alanında yaralıları kurtararak hizmet etmek istemektedir. Bu isteğinden dolayı askeri mahkemede yargılanan Desmond Doss, sonrasında son derece sert ve caydırıcı bir eğitimden geçip silahsız bir şekilde savaş alanına gitmeyi başarır. Savaş alanında ise çok büyük fedakarlıklar gösterecektir.

4) The Message (Çağrı – İslamiyetin Doğuşu)

çağrı the message

IMDB Puanı: 8.2/10
Sinemalar.com Puanı: 8.8/10
Beyazperde Puanı: 4.7/5

6. yüzyılda Mekke şehri alkol ve uyuşturucu ile yönetilir. Kız çocukları doğdukları ilk anda diri bir şekilde toprağa gömülmektedir. Hz. Muhammed ise insanları tek bir Yaradan’ın varlığına inanmalarını sağlar ve şehre hükmedenlerin vahşi yönetimlerine karşı çıkar. Tüm dünyada beğeni toplayan film İslamiyet’in doğuşu ile ilgili aydınlatıcı bilgiler aktarıyor.

5) 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)

12 yıllık esaret

IMDB Puanı: 8.1/10
Sinemalar.com Puanı: 8.2/10
Beyazperde Puanı: 4.3/5

İngiliz sinemacı Steve McQueen’in yönetmenliğini ve John Ridley’nin senaristliğini üstlendiği film 1841 New York’un da geçmektedir. Ailesiyle yaşayan ve kendini müziğe adayan siyahi Solomon Northup, 2 kişinin vasıtasıyla Washington’a gittikten sonra New York’taki özgür dünyası alt üst olur. Özgürlüğü için verdiği emeklerin bir bir boşa gittiğini gören Solomon her türlü şiddete tanıklık eder. Siyahilere yapılan ırkçılığı tüm boyutlarıyla anlatan filmde Michael Fassbender, Brad Pitt, Benedict Cumbercatch, Paul Giamatti gibi oyuncular oynamaktadır.

6) Hotel Rwanda (Ruanda Oteli)

hotel rwanda

IMDB Puanı: 8.1/10
Sinemalar.com Puanı: 8.7/10
Beyazperde Puanı: 4.4/5

Terry George yönetmenliğindeki film yakın tarihin en kanlı olaylarından biri olan Rwanda Soykırımını anlatır. Halk Hutular ve Tutsiler olarak ikiye bölünmüştür. Savaş yüz binlerce insanın katledilmesine sebep olmuştur. Bu insanlık dramının ve kan gölünün ortasında Paul kendi ailesini ve masumları korumak zorundadır.

7) The Lion in Winter (Kış Aslanı)

kış aslanı

IMDB Puanı: 7.9/10
Sinemalar.com Puanı: 7.9/10
Beyazperde Puanı: 3.1/5

İngiltere Kralı II. Henry, 1183’te kendisinden sonra kral olacak kişiyi seçmelidir. 4 adayın arasından oğullarından Jean’ı seçer. Ancak yıllar önce Salisbury’e hapsedilen kraliçe bu seçimde etkili olmak için yola çıkar.

8) The Imitation Game (Enigma)

Imitation Game

IMDB Puanı: 8/10
Sinemalar.com Puanı: 8.4/10
Beyazperde Puanı: 4.2/5

Matematik birçok zorluğun üstesinden gelebilir. Kimsenin hayal dahi edemediği bulmacaları çözebilen insanlar vardır. 2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin durdurulmasında Almanların şifreli haberleşme sisteminin kodlarını çözen Alan Turig’in başarısı büyük rol oynamıştır. Konunun anlatıldığı filmde ayrıca Alan Turig’in karşılaştığı kişisel zorluklar da konu edinilmiştir ve bir dahinin o dönemde neler yaşadığını gözler önüne sermiştir.

9) The Killing Fields (Ölüm Tarlaları)

killing fields

IMDB Puanı: 7.8/10
Sinemalar.com Puanı: 8.4/10
Beyazperde Puanı: 3.2/5

New York Times muhabiri Sydney Schanberg, Kamboçya’da hüküm süren iç savaşı takip etmektedir. Schanberg’in yardımcısı Dith Pran ise Kamboçyalı’dır ve ülkeyi kana bulayan Kızıl Kmerlere esir düşer. Acımasızlıkları ile tanınan gerillaların kendisine uyguladığı işkencelere ve esaretin zor koşullarına dayanan Pran işkencecilerden kurtulur. Ama özgürlüğe giden yolda, insanlığın yarattığı hiç hoş olmayan manzaralarla karşılaşacaktır.

10) Jin Ling Shi San Chai (Savaşın Çiçekleri)

savaşın çiçekleri

IMDB Puanı: 7.6/10
Sinemalar.com Puanı: 8.3/10
Beyazperde Puanı: 3.7/5

1937 yılında Japonya, Çin’in başkenti Nanjing’i işgal eder. Resmi rakamlara göre 300.000 Çinli katledilir. Tüm şehir bombalanmış ve masum siviller eski bir katedrale sığınmıştır. Amerikalı John Miller ise peder olma yeterliliğinde olmasa da işgal güçlerine karşı ölen pederin kılığına girer. Bir yandan sivil halkı katedralde korumaya çalışan Miller bir yandan da bölgenin fahişelerini de katedrale kabul etmek zorunda kalır. Bu sırada savaşın tüm acımasızlığı sürmektedir. Acımasız savaşta din, merhamet ve hoşgörü gibi kavramlar tamamen boştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir