İnternetten Gezilebilen 5 Müze

Dünya tarihinde verilmiş en önemli eserleri evinizden görmeyi ve incelemeyi ister miydiniz? Şu anda birçok tarihi müze vs Coronavirüs önlemleri nedeniyle kapalı. Ancak oturduğunuz yerden de müzeleri gezebilirsiniz. İşte, çevrim içi ortamda inceleyebileceğiniz, dünya çapında ün salmış 5 büyük müze

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi - Pexels.com
Louvre Müzesi – Kaynak: Pexels.com

Paris’te bulunan Louvre Müzesi de çevrimiçi ziyarete açık müzelerden bir tanesi. 2018 yılında 10,2 milyon ziyaretçisiyle dünyadaki sanat müzeleri arasında en yüksek ziyaretçi rakamına ulaşan müzede Antik Roma, Yunan, Antik Mısır ve Yakın Doğu eserleri bulunuyor. Hatta Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu da bu müzede.

Sanal tur için tıklayın.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli

Vatikan Müzesi - Pexels
Vatikan Müzesi – Kaynak: Pexels.com

Katolik Hıristiyanlık tarihine dair sayısız eser bulabileceğiniz Vatikan Müzesi ve Sistina Şapeli de çevrim içi ziyarete açık müzelerden. Sanal tur ile dijital olarak pek çok eseri inceleyebilirsiniz. Papalık odaları, Raffaello ve Michelangelo’nun eserleri, Antik Mısır koleksiyonları ve tavan süslemeleri gibi pek çok eseri barındıran müze, dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerindendir.

Sanal tur için tıklayın.

Ayasofya Müzesi

Hagia Sophia
Ayasofya Müzesi – Kaynak: Envato.com

916 yıl kilise olarak kullanıldıktan sonra 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethiyle camiye çevrilen Ayasofya, 1935 yılından bu yana müze olarak kullanılıyor. Üstelik hem Bizans dönemine hem de Osmanlı’ya ait izler taşıyan yapı da bugün sanal tur ile gezilebilen yerlerden.

Sanal tur için tıklayın.

Doğal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi
Ulusal Tarih Müzesi – Kaynak: nhm.ac.uk

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan National History Museum pek çok kalıntılarla ziyaretçilerine yeryüzünün tarihini gösteriyor. Doğal yaşam ve insanın bu yaşamdaki yeri gözler önüne seriliyor. Üstelik müzede dünyadaki 1 milyon hayvan ve bitki türünün de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna da dikkat çekiyor.

Müzenin en bilinen eserlerinin başında mavi balina iskeleti var. Bu balina 180 yıldan uzun bir süre önce ölmüş. Ancak onu sanal tur sayesinde görebilir ve üstüne tıklayarak balina hakkında ve tabi ki diğer birçok eser hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sanal tur için tıklayın.

Salvador Dali Müzesi

Salvador Dali Müzesi
Salvador Dali Müzesi – Kaynak: Wikipedia

Barcelona’dan yaklaşık 2 saatlik tren yolculuğuyla gidilebilen müzede Salvador Dali’nin yaklaşık 400 eseri sergileniyor. Ancak siz bu müzeyi sanal tur ile de ziyaret edebilir ve eserlerin üstüne tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sanal tur için tıklayın

Bonus: Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı – Kaynak: blog.flypgs.com

İstanbul tarihinin en görkemli tanığı olan Topkapı Sarayı müzesi de sanal turlara açık. Osmanlı padişahlarının ihtişamlı hatıralarını yaşatan müzeyi de sanal tur ile gezebilir ve eserleri inceleyebilirsiniz.

Sanal tur için tıklayın.

Tüm bu eserleri ve müzeleri canlı canlı görmenin yerinin çok daha farklı olacağını biliyoruz. Ancak şu süreçte ve diğer zamanlarda da gidecek vakit bulamadığınızda bu sanal turlar ile kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

Haber Kaynağı: The Independent Turkish

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir